Стъклопакети

Стъклопакети в Русе

Стъклопакетът е конструкция от две или повече стъкла, между които има въздушно пространство, образувано от различни по размер дистанционери и затворено херметично.
Добрият стъклопакет трябва да е двубариерен. Едната бариера е бутилът, положен от двете страни на дистанционера, а втората е силиконът или тиоколът, запълващи разстоянието между стъклата и дистанционера. В изправния стъклопакет не може да проникне вода отвън, а затворената вътре влага заедно с въздуха при изработката му се поглъща от молекулното сито, с което е напълнен дистанционерът. По този начин между стъклата не може да се образува кондензат.

Прозорците са най-слабото място на едно жилище, тъй като през тях се осъществяват най-големите топлозагуби. Стъклопакетите обикновенно съставляват от 75% до 90% от площа на прозореца, което им придава важна роля при топло и шумоизолацията на вашия дом.

Съществуват различни вариации на стъклопакети, притежаващи различни качества. Основна характеристика е броят на стъклата - предлагат се с две стъкла (еднокамерни) и с три стъкла (двукамерни или т.н. троен стъклопакет). Съществуват и различни видове стъкла, които могат да се комбинират помежду си. От тях по-важни са стъклата с топлоизолационни качества, които вписват вашите прозорци в европейските стандарти за енергийна ефективност на вашето жилище.

Видове стъклопакети

Двоен стъклопакет (еднокамерен)

Двойният стъклопакет представлява две стъкла разделени помежду си посредством дистанционер, сформиращи една изолационна, херметически затворена въздушна камера. Двойните стъклопакети имат различни ширини, като най-често са между 20мм и 32мм, но се изработват и други нестандартни ширини в зависимост от използвания профил за дограма. Дебелината на самите стъкла стартира от 4мм. Най-често използвани двойни стъклопакети са тези с ширина 20мм при алуминиеви конструкции и 24мм при 3 и 4-камерни PVC профили.

 

Троен стъклопакет (двукамерен)

Тройният стъклопакет представлява три стъкла разделени помежду си посредством два дистанционера, сформиращи две изолационни, херметически затворени въздушни камери. За тях са характерни по-големите ширини, като обикновено започват от 32мм и достигат до над 50мм. Имат по-добри звукоизолационни качества, особено ако комбинираните стъкла са с различна дебелина, което води до по-добро поглъщане на резонансните трептения. Тройният стъклопакет е скъпа инвестиция и е добре поне едното стъкло да бъде термоизолационно. Препоръчваме инвестиция в двоен стъклопакет със термо- стъкло  пред троен с три обикновени стъкла.

 

 

Видове стъкла

Съществуват стъкла с много разнообразни характеристики, целящи да задоволят различни специфични нужди на клиента. Основно се използва обикновено бяло или наречено още флоатно стъкло с дебелина 4мм.

От специалните стъкла са по-разпространени тези с топлоизолационни качества. Това са нискоемисийно стъкло ( К-стъкло) и високоенергийно стъкло ( Сънерджи, Четири сезона, Всесезонно) 

ВИСОКОЕНЕРГИЙНО СТЪКЛО НИСКОЕМИСИЙНО СТЪКЛО

Друг вид разпространени стъкла, предимно при изработката на врати или преградни стени, са Орнаментните стъкла. Те пропускат светлината, но не позволяват свободно наблюдаване през тях.  Те могат да бъдат включени в стъклопакет или да се монтират като единично стъкло.

Често се използва и ламинирано стъкло наричано още "Триплекс", което е от категорията безопасни стъкла (Safety glass). Представлява две или повече стъкла, слепени помежду си посредством тънък прозрачен филм смола или фолио. При удар стъклото се чупи, но парченцата остават залепени за смолата и не се разпадат и разпиляват по земята. Прилага се при изработка на витрини, парапети, ниски конструкции, където е възможно стъклото да бъде случайно ударено и други места с висока степен на риск от счупване (най-често обществени сгради и помещения). Може да бъде използвано самостоятелно, както и в комбинация с други стъкла в стъклопакет.

Към категорията на безопасните стъкла приспадат още и видовете калено стъкло и армирано стъкло. Каленото стъкло преминава специална обработка и притежава по-голяма здравина. При удар се разпада на малки незаострени парчета. Армираното притежава вградена метална мрежа и преминава специална обработка, което го прави пожаро и ударо-устойчиво. При счуване мрежата задържа отделните парчета.

Предлагат се също Цветни и Огледални стъкла. Те имат декоративен характер и по-ниска светлинна пропускливост, но отразявайки част от слънчевата енергия имат добър ефект през лятото. Цветните се предлагат най-често в различни нюанси на зелено, синьо и кафяво. Огледалните отразява светлината и създава огледален ефект. Този ефект не съществува, когато се гледа от вътрешната страна на стъклото.

 

Таблица с показатели на популярни стъклопакети

Вид стъклопакет

Ширина

Топло-пропускливост

Светло-пропускливост

UV пропускливост

Шумоизолация

бяло/бяло

24мм

2,7 W/m2K

81%

44%

29dB

бяло/K-стъкло

24мм

1,3 W/m2K

80%

42%

30dB

Сънержи/бяло

24мм

1,3 W/m2K

78%

28%

30dB

Сънержи/бяло

24мм+(Аргон)

1,2 W/m2K

78%

28%

32dB

бяло/бяло

32мм

2,1 W/m2K

81%

44%

30dB

Сънержи/бяло

32мм

1,2 W/m2K

69%

28%

30dB

Сънержи/бяло

32мм+(Аргон)

1,1 W/m2K

80%

27%

32dB

бяло/бяло/бяло

32мм

1,9 W/m2K

74%

44%

33dB

Сънержи/бяло/бяло

32мм

1,2 W/m2K

69%

27%

33dB

Сънержи/бяло/бяло

32мм+(Аргон)

1,0 W/m2K

69%

26%

35dB

Сънержи/бяло/К-стъкло

32мм

0,8 W/m2K

63%

21%

33dB

Коефициент на топлопреминаване (Ug) – показва количеството топлина, което преминава за единица време през 1 кв.м остъклена повърхност при температурна разлика от 1К между граничещия със стъклото стаен въздух и този от външната страна (Ug=W/m2/K). Колкото по-малка е тази стойност, толкова по-малки са загубите на топлина и по-малки разходите за отопление.

Шумоизолация (Rw) – Индексът Rw измерва звуковата изолация на стъклопакета. Колкото по-висока е стойността на този индекс, толкова по-добра е шумоизолацията. Добра звукова изолация се постига чрез: 

Композиция на стъклата – комбинацията от стъкла с различна дебелина (напр. 5+4 мм) води до по-добро поглъщане на резонансните трептения. 

Ширина на газовото пространство – колкото по-голямо е разстоянието между стъклата, толкова по-висока степен на шумоизолация се постига. Не трябва да се пренебрегва и факта обаче, че разстоянието между стъклата има определен оптимум и неговото увеличение може да доведе до влошаване на топлоизолационните характеристики на стъкло пакета. 

UV – преминаване на вредни ултравиолетови лъчи, водещи до избледняване на боите и причиняващи рак на кожата. 

Соларен фактор – сумата от директно преминалата енергия и онази част от абсорбираната от стъклото енергия, която се излъчва от остъкляването към вътрешното пространство. 

Колкото по-голямо е директното отразяване на слънчева енергия от стъклото, толкова по-нисък е соларният фактор и по-малки разходите за климатизация през летните месеци. 

Светлопропускливост– преминаване на видима светлина (естествено осветление).

Стъкопакетът е около 80 % от целия прозорец и най-много влияе върху изолационните характеристики на прозореца – топлоизолация U (W/m2K), шумоизолация R(dB), слънцезащита или соларен фактор g(%), светлопропускливост (%).